Historie souboru
Soubor se začal scházet na podzim 1982. Kromě Martina Horyny byli jeho prvními členy studenti hudební výchovy na českobudějovické Pedagogické fakultě a čerství absolventi konzervatoře, kteří nastoupili do svých angažmá v tehdejším Jihočeském komorním orchestru a ve sboru Opery Jihočeského divadla. Ve svých počátcích v 80. letech soubor připravil řadu monotématických náročných programů, se kterými se pravidelně představoval v Praze na koncertech v rámci „Studia staré hudby“. Šlo například o pořady „Hudba v Českém Krumlově v 16. století“, „Česká řeč v hudbě renesance a baroka“ aj.
Září 1991 Český Krumlov, prohlídky „Hudba v proměnách času“
Soubor si brzy vytvořil vlastní pojetí interpretace polyfonie, které je nejlépe dokumentováno nahrávkami pořízenými v letech 1986–1987 a později vydanými na kazetách nakladatelství Rosa. Teprve tehdy se k nám začaly dostávat ze západu fascinující nahrávky staré hudby, které díky poučenosti svých interpretů zprostředkovávaly její autentickou zvukovou podobu. Pro řadu domácích souborů to byla první inspirace k hledání odpovídající interpretace cestou nápodoby, pro Dyškanty jen potvrzení správnosti nastoupené cesty, kterou se dařilo realizovat i v tehdejších omezených podmínkách.
Červen 1995 Rajský dvůr kláštera ve Vyšším Brodě, natáčení pořadu „Hudba Rožmberské růže“
První polovina 90. let byla pro soubor ve znamení intenzivní koncertní činnosti a zahraničních zájezdů. V roce 1995 se podařilo realizovat dodnes vysílaný televizní snímek „Hudba pětilisté růže“ a pořad věnovaný hudební tvorbě Michaela Mayera, alchymisty a osobního lékaře císaře Rudolfa II.
Červen 1995 Horní Dvořiště, natáčení pořadu „Hudba Rožmberské růže“
V té době pomalu končila popřevratová euforie, projevila se určitá únava a nutnost řešit osobní starosti a soubor se na několik let odmlčel.
Červen 1995 Zámek Rožmberk, natáčení pořadu „Hudba Rožmberské růže“
Od roku 1999 Dyškanti opět vystupují, v současnosti jsou mezi členy souboru jak ti, kteří pamatují jeho začátky, tak zpěváci a instrumentalisté o generaci mladší. Podobně jako před lety jsou to nejčastěji studenti, kteří se připravují na dráhu učitelů hudby, učitelů jazyků nebo profesionálních hudebníků.
tisk, přečteno 4036x